e
  

NEWTON ABBOT CHESS CLUB

SEASON 2014/2015

 

 

CLUB OFFICIALS 2014/15

 

PRESIDENT:           SECRETARY:

Andrew Kinder    

Trefor Thynne
The Farriers     54 Silverwood Avenue
Kingston   Milber
Kingsbridge TQ7 4PP  Newton Abbot TQ12 4LG

Tel: 01548 810750                                    

 01626 337876
 Email:ask.27@btinternet.com                                                   email:tthynne@tbgs.Torbay.sch.uk
   
TREASURER: COMPETITION SECRETARY
Dominic Mackle  Andrew Kinder
Prospect Cottage   The Farriers
2 Bradley Road  Kingston

Newton Abbot TQ12 1LT

Kingsbridge
Tel: 01626 356868 Tel:01548 810750
  E-Mail: ask.27@btinternet.com

 SEASON 2014/15

The club welcomes new members of any playing standard for the new season 2014-15. We currently have a total membership of over 30  players . We have a very active JUNIOR SECTION  with about 15 members and juniors play a key role in club teams.  We compete in all divisions of the Torbay League, the Exeter and District League Premier Division  and  in most of the Devon County Chess Association’s competitions  .

We run various INTERNAL COMPETITIONS: Club Championship/Rapidplay Tournament/Junior championship. Members can also just play friendly chess. The club is fully equipped and owns a demonstration board which is used for  training sessions for adults and juniors.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

MEETINGS:  The club meets in room 3 at the COURTENAY CENTRE, Kingsteignton Road, Newton Abbot, (TQ12 2PQ)   on THURSDAY  evenings from 7  p.m. between  late September and early May. Our premises are comfortable and central with good parking and refreshment facilities.The 2014-15  season opens on Thursday 18th September with a 10-second  “Buzzer” Tournament.  We look forward to welcoming new and old members whether adult or junior for a lively start to the new season at one of the South-West’s top chess clubs!

FURTHER INFORMATION about membership (including the various subscription rates) can be obtained from the Secretary, Trefor Thynne   Tel: 01626 337876  (tthynne@tbgs.torbay.sch.uk)   or the President, Andrew Kinder Tel:     01548 810750                                           

GRADINGS AS AT 30th JUNE 2015
Ref Member Name Sex Age Club Standard Previous Rapidplay Previous
264751F Bronze Allen, John E M   Newton Abbot 141 B 132 C 132 E 132 B
128118F Silver Barber-Lafon, Jacquie F   Newton Abbot 122 A 117 A     124 D
247356C Gold Billings, Alex J M   York University 170 E 170 E        
290737K Silver Jnr Blackmore, Joshua P M 15 Newton Abbot 105 C 89 C 95 D 89 D
215149C Bronze Brooks, Paul M   Newton Abbot 154 B 152 B     165 D
107557D Gold Brusey, Alan W M   Teignmouth 184 A 181 A 178 A 181 A
285528J Silver Darlow, Paul M   Newton Abbot 53 D 54 D 75 D 73 D
279819A Gold Jnr Fraser, John M 17 Newton Abbot 176 A 177 A 174 C 174 C
300442K Silver Glasson, Luke M 13 Torquay Grammar School 84 D            
162619L Gold Homer, Stephen J M   Newton Abbot 180 A 184 A 195 B 194 C
300093L Silver Hui, Mark M   Newton Abbot 185 D            
277498H Silver Hussey, Michael M   Newton Abbot 100 B 104 D 91 E    
173310C Silver Ingham, H William M   Teignmouth 158 A 167 A 170 C 163 D
162701G Silver Kinder, Andrew S M   Newton Abbot 151 B 147 B 152 D 150 B
292545L Silver Jnr Knott, Jim AG M 14 Newton Abbot 114 C 112 B     102 D
269131A Bronze Leung, Jeff M   Torquay Grammar School 157 E 156 D        
294486J Silver Jnr Lockett, Bracken F 13 Torbay Juniors 72 D 56 E 88 E    
114766D Gold Mackle, Dominic M   Newton Abbot 208 A 209 A 198 D 194 D
272540L Gold Mills, Nathan M   Brixham 154 A 132 A 124 E 124 C
279880D Bronze Jnr Milne, James E M 15 Newton Abbot 92 C 90 C     98 E
279359D Silver Jnr Narayanan, Nandaja F 15 Newton Abbot 107 B 102 A 97 D 94 E
294968E Silver Jnr Narayanan, Niranjana F 9 Newton Abbot 61 E         53 F
276896D Bronze Jnr O'Donoghue, Toby M 12 Newton Abbot 47 D 38 D     82 F
248349L Bronze Perry, Neil M   Teignmouth 52 C 52 B     43 E
276543D Silver Jnr Ramesh, Vignesh M 14 Newton Abbot 146 A 138 A 156 C 161 A
267747H   Reinhardt, Joachim M   Totnes 145 F 145 F        
281087G Bronze Jnr Sanders-Wyatt, Ben M 14 Newton Abbot 75 B 66 C     79 E
155629A Gold Stephens, John KF M   Exmouth 196 B 196 A 182 D 181 D
292547D Silver Jnr Sturt, Benjamin M 14 Torquay Grammar School 123 B 91 C 57 F 60 F
295650A   Sutcliffe, Oliver     Newton Abbot 9 F         90 F
182650F Bronze Taylor, Wilfred RP M   Newton Abbot 130 A 142 A        
242035B Gold Thompson, Robert M   Bristol University 171 A 177 A        
120405B Gold Thynne, Trefor F M   Newton Abbot 169 A 168 A 172 A 171 A
296552F Silver Jnr Wells, Yannis M 15 Newton Abbot 77 D 68 E 74 D 72 D
286281F Bronze Jnr Whitehead, Rafe M 17 Torquay Grammar School 98 D 86 D        
294488B Silver Jnr Williams, Ash M 8 Torbay Juniors 64 F     49 D 46 D
128713J Gold Wilson, Matthew R M   Devon * 159 A 157 A 146 A 134 A
286282H Silver Wray, Jared M   Torquay Grammar School 122 C 124 B

 

 

 

 

 


 

 Christmas Newsletter 2014

                              

Dear club member,

                         With the festive season and mid-season break nearly upon us, it is time for another newsletter!

                        The match season is into full swing with its usual mixture of triumph and disaster – here is a summary of the results in November and December:

Torbay League Div 1   “A” team:

11.12.14  NACC 2 ½ Plymouth 1 ½ (Mackle 1-0 Stephens, Homer 1 -0 Sivrev,Fraser 0-1 Stinton-Brownbridge, Brooks ½ - ½   Pollock) . A big win and the first step on the road to asserting our rightful place as the top club in the League!!

“B” team:   4.12.14  NACC 1 Teignmouth 3 (Kinder 1-0 Ingham, Mills 0-1 Brusey, Taylor 0-1 Hindom, Hussey 0-1 Tidy)

Division 2:  11.12.14: NACC 3 ½ South Hams ½ (Kinder ½ - ½ Peach, Taylor 1-0 McConnell,Mills 1-0 Greenhalgh, Blackmore 1-0 Best). Well done Wilf and team for a convincing performance and a special well done to Joshua for an excellent win.

Division 3: 20.11.14: NACC 1 ½ Plymouth 2 ½ (Mills 0-1 Wilby,Ramesh 1-0 Hodge,Hussey 0-1 Tatam, Narayanan ½ - ½ Wilson). No disgrace here as Plymouth always put out a strong team and see themselves as favourites for this division – a good win for Vignesh over a player who had 13 out of 13 in the Torbay League last season!

11.12.14: NACC 2 ½ Torquay Boys’ G.S. 1 ½ (Barber-Lafon ½ - ½ Sturt, Hussey 1-0 Kubiak, Wells ½ - ½ Sanders-Wyatt, Perry ½  - ½  O’Donoghue). A very tight and cagey match with Mike’s win being the only decisive game. Well done to Yannis and Neil for contributing to the team’s success on their debuts!

Division 4:  4.12.14:  NACC 1 ½ Plymouth 2 ½ (Knott 0-1 Dean, Narayanan ½ - ½ Tatam, Milne 1-0 Wilson, Darlow 0-1 Behan) . Again, no disgrace to lose to this Plymouth team and excellent performances by James and Nandaja.

Rapidplay:   11.11.14:  NACC 4 Teignmouth 4  (Kinder 0 Brusey 2, Ramesh 1 Ingham 1, Allen 1 Tidy 1, Mills 2 Frost 0)  An exciting evening, the highlight being Vignesh’s excellent win over Bill Ingham in the second game which saved the match.

EXETER and DISTRICT LEAGUE Premiership:

20.11.14 NA Knights 2 Tiverton Titans 2 ( Homer 0-1 Bartlett, Ingham 1-0 Annetts,

Taylor ½ - ½ Duckham, Allen ½ - ½ Thorpe-Tracey).   Very tight match.

3.12.14: NA Knights 2 ½ Exmouth Elephants  1 ½  ( Brusey 1-0 Abbot, Thynne ½ - ½ Wensley, Taylor ½ - ½ Murray. Ramesh ½ - ½  Thompson). Very close again and probably should have been 2-2 but an exciting game on board 2 saw your secretary salvage a draw to win the match with a perpetual check in a frantic time scramble.

DEVON COUNTY CHESS ASSOCIATION

Division 1 Bremridge

20.11.14:   NACC 3 Tiverton 3 (Mackle 0-1 Rudd, Fraser 1-0 Slade, Thynne ½ - ½ Hewson, Brooks ½- ½ Bartlett, Kinder ½ - ½ Atkins, Taylor ½ - ½ Hunter) an excellent result given the strength of Tiverton’s team and the unavailability of Stephen Homer for board 2. A good win for John Fraser against old junior rival Theo Slade.

Divisions 2 (Mamhead) and 3 (Schofield): no matches played yet – 24.1.15 Mamhead v Tiverton and Schofield v Barnstaple at home on same day! (Alert:  Paul and Wilf!)

Division 4 (Moyle):

6.12.14: NACC 2 ½ Torquay Boys’ GS 1 ½ (Hussey 0-1 Wray, Knott 1-0 Milne, Narayanan ½ Sturt, Blackmore 1-0 Kubiak).  A close match but a good start to the Moyle season – can we win this division? Next match 13.12.14 away to Barnstaple

Forthcoming fixtures:

It’s going to be a busy January – cancel all your other plans and make yourselves available for selection!!

5.1.15  Torbay League Knock-Out Cup v  Plymouth Away (i/c Paul B. )

6.1.15 TL2 Teignmouth  Away (i/c Wilf )

7.1.15 TL3 Torquay Away (i/c Jacquie)

12..1.15  TL1 “B” v Plymouth Away (i/c Andrew)

(17.1.15 Devon v Hampshire)

Sunday 18.1.15: DCCA Inter-Area Jamboree (Exeter Arena): Torbay Captain Andrew Kinder

20.1.15 TL4 Teignmouth Away (i/c Trefor)

22.1.15 TL Rapidplay Plymouth Home AND  EDL Exmouth Eagles Home   (Andrew and Alan to liaise!)

Saturday 24.1.15  DCCA 2 v Tiverton Home AND DCCA 3 v Barnstaple Home (Paul and Wilf to liaise!)

27.1.15 TL1 “A” v Teignmouth  Away (i/c Paul B.)

29.1.15 TL3 South Hams Away

Saturday 31.1.15 DCCA 1 Exmouth Away

3.2.15 EDL v Exeter Rooks Away (i/c Alan B)

5.2.15 TL3 v Teignmouth Home (i/c Jacquie)

12.2.15 TL1 “A” v Teignmouth Home (i/c Paul B)

Saturday 14.2.15 DCCA 2 Mamhead (i/c Paul. B) AND DCCA 4 Moyle (i/c John A.) v Teignmouth  Home

Incidentally, the secretary will be away playing chess (in Holland) between 8th and 15th January.

 

JUNIOR NEWS

Many of you will be aware that John Fraser recently went to Batumi in Georgia to represent England in the European Youth Championships. John acquitted himself creditably in a field of players close to Master Level at the top end.

DEVON JUNIOR CHAMPIONSHIPS (Teign School 29.11.14)

A number of our juniors competed, most very successfully. The Devon under 15 champion 2014 is Reece Whittington (Exeter Juniors). Vignesh Ramesh was second and best under 14. Nandaja Narayanan was joint best girl competitor.  James Milne came 3rd.

Joshua Blackmore, Ben Sanders-Wyatt, Toby O’Donoghue, Yannis Wells, Jim Knott,Bracken Lockett, Ash Williams, Nirinjana Narayanan and Oliver Sutcliffe all took part in the championships, well-organised as usual  by Tim Onions. I do not have detailed results to hand but they are available on Tim Onions own website. Well done to all those juniors who represented the club (and their schools).

LAST CLUB SESSION BEFORE XMAS

Next THURSDAY 18th DECEMBER is the final club night of 2014 and we hope that all members will make an effort to be there. As last year the evening will have a festive theme with the Xmas Raffle organised by Jacquie Barber-Lafon  (there is still time to donate prizes and to buy “squares” at £1. The club badly needs to invest in some more digital clocks so support for this raffle impacts directly on our club’s facilities).

There will be mince pies, a Xmas drink and a XMAS CHESS QUIZ in which all, adults and juniors alike can take part. For those who can’t do without their weekly fix of actually playing chess there will be time for that too!

JUNIORS please bring your parents along to join us for refreshments!!

Looking ahead into the New Year, the Autumn Junior Tournament will continue for three club sessions in January and will close on January 22nd. Awards for this tournament will be made the following Thursday and the two new sections (Championship and Challengers) will be drawn up for play until the end of the season. Scores in the Autumn Tournament will be decisive in allocating players into the Junior Championship or Junior Challengers sections and these tournaments will continue until the end of  the season.

ECF NATIONAL CLUB CHAMPIONSHIPS 2015

As I think I mentioned in my previous newsletter, several members have already expressed an interest in our entering a team (or two teams) in the above event.

The relevant dates are: Saturday-Sunday 11th-12th April 2015. The event will be held at the HOLIDAY INN BIRMINGHAM AIPORT and it will be possible to travel up to Birmingham on the Saturday morning to start play at about mid-day, returning home on the Sunday evening. It will obviously involve one night’s stay in the hotel but so far the relevant page on the ECF website gives no information about prices.

There are four levels of competition for teams of 4 players:  Open, average grade under 175, ditto under 150, ditto under 125. The section(s) we enter will obviously be determined by the members who express an interest in going. It is, therefore, not too early to tell me if you would like to be involved in this new venture. There are four rounds, two on each of the two days. Please let me know as soon as possible if this interests you.

I look foward to seeing as many of you as possible next Thursday from 7 p.m.!

 Happy Xmas

Trefor Thynne

Club Secretary

12.12.14

 

 

      Fixture List 2014-15 Season

(Please note: this fixture list includes all Torbay League fixtures, all Exeter and District League fixtures and all DCCA fixtures except the Bloodworth Shield Junior Division fixtures, for which dates have not yet been arranged).

Date                   Competition       Opponents                            Venue     Start       Result     

October 

Thursday 16            TL3                  South Hams                               A              7            1-3           L

Sunday    19           DCCA Team Quick-Play

Tuesday  21            TL3                  Teignmouth                                 A              7           2-2          D

Thursday 30           TL1               NA “A” v NA “B”                             H              7           3 ½ - ½   W

November

Tuesday 4                TL2                Torquay Boys’ G.S.                       A              7           3 – 1      W

Tuesday 11              TLRP               Teignmouth                                 A              7           4  - 4       D

Fri 14-Sun 16         TORBAY CONGRESS

Thursday 20              EDL1            Tiverton                                         H              7           2 – 2       D

Thursday 20            TL3                  Plymouth                                      H              7          1 ½ - 2 ½ L

Saturday 22            DCCA 1           Tiverton                                         H             2.30      3 – 3       D

December            

Wednesday 3           EDL1             Exmouth Elephants                      A               7          2 ½ - 1 ½ W

Thursday 4               TL1   “B”        Teignmouth                                  H               7          1 – 3         L

Thursday 4               TL4               Plymouth                                         H               7         1 ½ - 2 ½   L

Saturday 6                DCCA4         Torquay Boys’ G.S.                        H               2.30     2 ½ - 1 ½  W

Thursday 11              TL1   “A”       Plymouth                                      H                7          2 ½ - 1 ½ W

Thursday 11              TL2               South Hams                                   H                7          3 ½ - ½    W

Thursday 11              TL3               Torquay Boys’ G.S.                       H                7          2 ½ - 1 ½ W

December (cont)

Saturday 13                DCCA4         Barnstaple                                     A                 2.30       2 -2   D

2015

January

 Monday 5                  TLKO             Plymouth                                     A                   7       3 ½ - 2 ½  W

Tuesday 6                   TL2                Teignmouth                                 A                   7      2 ½ - 1 ½  W

Wednesday 7             TL3                Torquay                                        A                   7      2 ½ - 1 ½  W

Saturday 10              DCCA KO          Exeter                                         A                 2.30     3 ½-4 ½   L

Monday 12                 TL1 “B”         Plymouth                                     A                    7      ½ - 3 ½     L

Sunday 18                  DCCA Inter-Area Jamboree                      @Exeter               2  

Tuesday 20                 TL4                 Teignmouth                               A                     7      ½ -3 ½      L

Thursday 22               TLRP               Plymouth                                    H                    7      7 ½ - ½    W

Thursday 22               EDL                Exmouth Eagles                         H                     7      3 – 1       W

Friday 23                    DCCA Junior    Exeter School                          A                     5.30  1 ½-2 ½  L    

Saturday 24               DCCA2           Tiverton                                       H                    2.30  2 – 2      D

Saturday 24               DCCA3           Barnstaple                                H                       2.30   3 – 1     W

Tuesday 27                TL1”A”            Teignmouth                               A                     7        3 ½ - ½  W

Thursday 29              TL3                  South Hams                                H                     7       1 ½ - 2 ½ L

Saturday 31               DCCA1           Exmouth                                      A                     2.30  2 ½ - 3 ½ L

February    

Thursday 5                 TL3                 Teignmouth                                H                      7     2 ½- 1 ½ W

Thursday 12               TL1”A”           Teignmouth                                H                     7       4 -0        W

Saturday 14                DCCA2            Teignmouth                               H                     2.30   4 – 0    W

Saturday 14                DCCA4            Teignmouth                               H                     2.30    3 -1     W

Thursday 19                TL2                Torquay Boys’ G.S.                    H                      7  2½ - 1 ½    W

Thursday 19                TLRP              Teignmouth                                H                     7  6 ½- 1 ½    W

Saturday 21                DCCA1           Teignmouth                                A                      2.30   5 – 1   W

March        

Monday 2                   TL3                Plymouth                                     A                        7       2 – 2     D

Thursday 5                 TL1                NA  “A” v NA “B”                        H                        7       2 -2       D

Thursday 5                  DCCA Junior Torquay Boys’ GS                     H                         7   3 ½   - ½ W

Monday 9                    TLRP              Plymouth                                    A                        7    6½-1 ½  W

Wednesday 11           DCCA Junior Broadclyst PS                            A                        4.30    3-1     W

Thursday 12                TL2                Teignmouth                                H                        7    3 ½ - ½  W

Saturday 14                DCCA2           Barnstaple                                  A                         2.30  2-2     D

Thursday 19                 TL4               Teignmouth                                H                         7       1 – 3   L

Saturday 21                DCCA1           Exeter                                          H                         2.30

Saturday 21                DCCA3           Teignmouth                                A                         2.30

Saturday 28                TEIGNMOUTH RAPIDPLAY CONGRESS

Tuesday 31                    TL1  “B”        Teignmouth                              A                          7

Tuesday 31                   TL3                  Torquay Boys’ G.S.                 A                           7

April             

Thursday 2                   EDL1               Exeter Bishops                         H                           7

Thursday 9                     TL2                South Hams                              A                           7

Saturday 11                  DCCA4            Exeter                                        A                          2.30

Monday 13                    TL4                  Plymouth                                 A                            7   

Saturday 18                  DCCA 4           Tiverton                                   H                             2.30

Tuesday 21                    EDL                Exeter Rooks                           A                              7

Tuesday 21                   TLKO (Final)      Teignmouth                         A                             7

Thursday  23                TL3                  Torquay                                    H                            7

Thursday 23                 EDL                  Exeter Bishops                        H                             7

Thursday 23               DCCA Junior    Exeter Juniors                         H                             7          

Saturday 25                  DCCA 2            Exmouth                                 A                              2.30

Monday 27                   TL1 “A”            Plymouth                                A                             7

May

Saturday                        DCCA3            Tiverton                                   A                            2.30

DCCA Junior (Bloodworth) Division v  Exeter Juniors (H), Exeter School (A), Broadclyst PS (A) Torquay BGS (H)     (all after Xmas)

Summary of Leagues/Cups competed in 2014-15

Torbay League  (Divisions 1234+KO: 35 moves in 75 minutes + 15 minutes)

Division 1           4 boards         no grade limit            Captain:  NA”A”  Paul Brooks

                                                                                            Captain  NA”B” Andrew Kinder

Division 2          4 boards           > 540                           Captain:    Wilf Taylor

Division 3          4 boards           > 480                           Captain:  Jacquie Barber-Lafon

Division 4          4 boards           > 420                            Captain: Paul Darlow     

Rapidplay          4 boards           no grade limit           Captain: Andrew Kinder

Knock-Out        6 boards           >750                            Captain: Paul Brooks

 

Devon County Chess Association     (40 moves in 100 minutes +20 minutes)   

Divison 1 (Bremridge)   6 boards     no grade limit        Captain: Trefor Thynne

Division 2 (Mamhead)  4 boards            >640                Captain: Paul Brooks

Division 3 (Schofield)   4 boards              >560               Captain: Wilf Taylor

Division 4 (Moyle)         4 boards             >480               Captain: John Allen

Knock-Out (Rooke)       8 boards              >1120           Captain:Trefor Thynne

Junior(Bloodworth) 4 boards  max ind. 135   Captains:Ben Sanders-Wyatt/Joshua Blackmore

 

Exeter and District League    (30 in 60 minutes +15 minutes)

Premiership                    4 boards            640 maximum    Captain: Alan Brusey

 

TFT             2.11.14

                                    

GRADING FOR SEASON 2014/15

Ref Member Name Sex Age Club Standard Previous Rapidplay Previous
129415F Gold Abbott, Mark V M   Exmouth 173 A 172 A 167 E 176 E
264751F Bronze Allen, John E M   Newton Abbot 132 C 132 C 135 B 142 B
128118F Silver Barber-Lafon, Jacquie F   Newton Abbot 121 A 135 A 125 D 125 C
290737K Silver Jnr Blackmore, Joshua P M 14 Newton Abbot 83 C 81 B 85 D 74 E
215149C Bronze Brooks, Paul M   Newton Abbot 154 B 163 B 165 D    
295811K   Bruce, John M   Newton Abbot 129 E            
107557D Gold Brusey, Alan W M   Teignmouth 176 X 167 X 180 X 174 A
285528J Bronze Darlow, Paul M   Newton Abbot 57 D 61 E 73 D 69 E
279819A Gold Jnr Fraser, John M 16 Newton Abbot 182 X 180 X 175 A 176 A
292543G   Germain, Calum M M   Newton Abbot 46 E 49 D        
111441E   Gorodi, John G (deceased) M   Teignmouth 142 A 142 X 130 B 135 B
162619L Gold Homer, Stephen J M   Exeter 188 A 189 A 200 D 182 D
277498H Bronze Hussey, Michael M   Newton Abbot 113 E            
162701G Silver Kinder, Andrew S M   Newton Abbot 146 B 152 B 153 C 154 D
292545L Silver Jnr Knott, Jim AG M 13 Newton Abbot 109 A 108 A 102 D 93 E
269131A   Leung, Jeff M   Newton Abbot 156 D 165 B     170 E
114766D Gold Mackle, Dominic M   Newton Abbot 203 A 208 A 186 E    
272540L Gold Mills, Nathan M   Brixham 132 A 135 X 122 B 123 A
279880D Bronze Jnr Milne, James E M 14 Newton Abbot 90 D 88 B 97 E 94 E
279359D Silver Jnr Narayanan, Nandaja F 14 Newton Abbot 101 A 92 A 94 D 90 D
276896D Bronze Jnr O'Donoghue, Toby M 11 Newton Abbot 34 D            
287959B   Rahimli, Nijad M   Newton Abbot 156 A 148 A 156 A 152 A
276543D Silver Jnr Ramesh, Vignesh M 13 Newton Abbot 131 X 114 A 159 A 106 B
281087G Bronze Jnr Sanders-Wyatt, Ben M 13 Newton Abbot 65 C 57 D 76 E    
155629A Silver Stephens, John KF M   Exmouth 194 A 186 A 178 C 180 B
292547D Silver Jnr Sturt, Benjamin M 13 Newton Abbot 76 B 77 D        
182650F Bronze Taylor, Wilfred RP M   Newton Abbot 142 A 139 B        
242035B Gold Thompson, Robert M   Bristol University 180 X 176 X 183 A 183 X
120405B Gold Thynne, Trefor F M   Newton Abbot 161 A 166 X 173 B 163 C
296552F Silver Jnr Wells, Yannis M 14 Newton Abbot         76 E    
286281F Bronze Jnr Whitehead, Rafe M 16 Newton Abbot 80 E 78 C        
286282H Silver Wray, Jared M 17 Torquay Grammar School 122 B 110 C