e

 

DEVON COUNTY CHESS ASSOCIATION

2015/16

 

 

  

DCCA DIRECTORY SEASON 2015/16

 

LIFE VICE-PRESIDENT

 
 

J. F. Wheeler

 
 

PRESIDENT

 
  P. Brooks
  14, Wakehams Close,
  Modbury
  Tele: 01548 830518
  E.Mail brooks.p@kingsbridgecollege.org.uk
   
 

OFFICERS

 

General Secretary

Treasurer

Individual Competitions Secretary

T.F. Thynne A. Brusey Dr Tim Paulden
54, Silverwood Avenue, 30 Netley Road, 9, Nethercott Place
Milber, Newton Abbot Roseland Drive, Exeter EX1 2TT

e-mail timpaulden@gmail.com  

Phone 07809 464 639 

 Newton Abbot TQ12 2NC
Tel: 01626 337876
Email - tthynne@tbgs.torbay.sch.uk Email: alanbrusey@yahoo.com 

Tel: 01626 364331             

 
 

Team Competitions Secretary

 
  Nick Butland  
  Wheal Friendship,  
  Bal Lane  
  Mary Tavy, Tavistock  PL19 9PE  
   E - mail nickjbutland@gmail.com  
  Phone 01822 811045  
     
     

Match Captain

Junior Chess Activities

Congress Secretary & Treasurer

B.W.R. Hewson Post  vacant E.A. Crickmore
4, Drakes Meadow,   550, Budshead Raod
Cheriton Fitzpaine, Crediton EX17 4HU   Whitleigh, Plymouth  PL5 4DG
Tel: 01363 866815   Tel: 01752 768206
e-mail: brianhewson@hotmail.co.uk   e-mail: plymouthchess@btinternet.com
     

Grading Officers

Archivist

Publicity Officer

T Tatam - see below D. Beckwith, 11,Malborough Road R. H. Jones
S.  Pope - see below 

J. Ariss:  16 Gibson Road, Paignton  TQ4 7AG  Tel: 01803 843754            Email:         marriottqpr@hotmail.com 

Exeter EX2 4TJ  Tel: 01392 271618  Email: beckwith@btinternet.com

 

40 Keverel Lodge, 40 Phillipps Avenue, Exmouth EX83HZ   Tel: 01395 223340    Email:  jones_r53@sky.com

 

      

   

Junior Chess

   

Post  vacant

   
     

 

ECF Delegate

Ben Edgell  Email: edgellben@hotmail.com

WECU Delegates

Posts vacant

     

AFFILIATED CLUBS AND SECRETARIES

     

Barnstaple

Exeter

Exmouth

Alexandra Resource Centre  Heavitree Social Club, Wingfiel Park The Royal Beacon Hotel,
19 Alexandra Road, Barnstaple 2, East Wonford Hill The Beacon,
EX32 8BA  Heavitree, Exeter EX1 3BS  Tuesdays Exmouth
Mondays Secretary  S. Pope EX8 2AF

Secretary: Graham Jones,  

e-mail: sean.pope1@blueyonder.co.uk Secretary: R.H. Jones,
“Franklin”, Highfield Road, Tel: 01392 436420 40, Phillipps Avenue, Exmouth
Ilfracombe,  EX34 9PB  Tel:   Tel 01395 223340
Tel  01271 864963    e-mail: jones_r53@sky.com
Email: grjones88@aol.com    
     

Brixham

East Budleigh (founded 2013)

Torquay

Conservative Club, New Road, Church Hall, East Budleigh Torquay Bridge Club,
Brixham.  Tuesdays 7 - 10 p.m. Second Thursday in month, September-May Zion Road
Sec : Mike Cuggy Sec: Brian Gosling Torquay TQ2 5RZ
Orchard House, Furzeham Green 5, Wynard's Close Sec Dennis Cowley
Brixham TQ5 8BL East Budleigh EX9 7ET Tel: 01803 524788
Tel: 01803 853647 Tel: 01395 442060 E. Mail play@torquaychessclub.co.uk
E. Mail: mikecuggy@fcinet.com E. Mail: brigosling@aol.com  
     
Newton Abbot Plymouth Seaton
Courtenay Centre Plymouth Bridge Club, Seaton Town Hall
Kingsteignton Road, Newton Abbot 1, Moor View Terrace Fore Street,
Thusdays (September - May) Mutley, Plymouth (Mondays andWednesdays) Seaton
Sec: T.F. Thynne,  54, Silverwood Avenue, Milber, NewtonAbbot Secretary: T. Tatam

Secretary: Allan Dowse,

Tel: 01626 337876 32, Amherst Road, Plymouth PL3 4HH 45, Eyewell Green, Seaton EX12 2BN

337876 Email: tthynne@tbgs.torbay.sch.uk

Tel: 01752 300620e-mail: tony.tatam@blueyonder.co.uk Tel: 07870 550241
     
Sidmouth South Hams
6th Form Common Room

The Regal Club, Kingsbridge,    Thursdays.,

Sidmouth College  Secretary: C. Peach  
Secretary:: Barry Pritchard

4, Hogarth Close,

 
2, The Square, Elburton, Plymouth PL9 8EX  
Ice House Lane, Sidmouth Tel: 01752 407757  
Tel: 01395 516615 EMail barry@perchard.me.uk Email: secretary@southhamschessclub.com.  
     
Teignmouth Tiverton Torquay Boys' Grammar School
 Alice Cross Day Centre, The Haven Community Centre Courtyard Room,
Tuesdays  Broad Street TBGS
 Secretary: R.W.Chubb, Tiverton TQ2 7EL
29 West Cliff Park Drive, EX16 5HE

Secretary: T.F.Thynne (details as above)

Dawlish EX79EW  Secretary: I. S. Annetts,  
  Tel: 01626 888245 

Tel: 01884 257308

 
Email: ray.chubb@care4free.net email ivor.anette@sky.com  
     
 

 

 
     
 

OTHER AFFILIATED BODIES

 
Torbay Congress E. Devon Congress

Paignton Congress

Secretary T. Tatam  See above Secretary: S. Pope - as above for Exeter CC Secretary: E.A. Crickmore - as above for Congress Secretary
Congress Director K. Alexander    
   

 

 

AFFILIATED LEAGUES- For full details see league section of Yearbook

 

Torbay Chess League

Exeter and District Chess League

North Devon Chess League

Clubs competing in 2014/15 Clubs competing 2014/15

Secretary: Steve Clark,

Newton Abbot, Plymouth, Exeter, Exmouth, Seaton, Sidmouth, Tiverton

4, Lower Lovacott, Newton Tracey, Barnstaple

Teignmouth, Torquay, S. Hams,  Torquay

Eseter Juniors, Newton Abbot, East Budleigh Tel: 01271 858371

Boys' GS

  E. Mail stephenclark2586@btinternet.com
Secretary : P. McConnell Secretary: Tim Paulden  
The Keep, 17, Mount Boone, Dartmouth TQ6 9PB  el: 01803 834135 Email: webmaster@south hamschessclub.com See above

 

 

 
Clubs competing Clubs Competing: Exeter, Exmouth, Seaton,  
Brixham, Newton Abbot, Plymouth Tiverton, Newton Abbot, Exeter Juniors, East Budleigh  
Teignmouth, Torquay, TBGS,    
South Hams    
     
     
 

OTHER CHESS ORGANISATIONS WITHIN DEVON

 
Devon Junior Chess Association

Mallinson Chess Educational Trust 

 
Chairman: Tim Onions Provides funds to support coaching events  
12, Copp Path, Secretary: D. Beckwith see Archivist above.  
Dawlish,    
EX7 9SR    
Secretary: Vacant    
     
     
AFFILIATED CONGRESSES
East Devon Congress Torbay Congress Paignton Congress
Sec: Sean Pope (details above for Secretary: Ken Alexander Sec: A. Crickmore (details as above for Congress
Exeter Club   Secretary).
     
     

 

 

FIXTURES & EVENTS 2016/17

2016

DCCA/WECU Event

Result

Local Tournaments

4NCL

Other Events

Sat 10th Sep

Paignton Congress (4th-10th)

Sun 11th Sep

WECU Jamboree, Taunton

Fri 23rd Sep

DCCA Meeting

Sat 1st Oct

1/2 Rap

Sat 8th Oct

Cornwall v Devon (1st & 2nd team)

Sat 15th Oct

Guernsey Festival (16th-22nd)

Sat 22nd Oct

Guernsey Festival (16th-22nd)

Sat 29th Oct

DCCA Team Quickplay

e2e4 Gatwick (26th-30th)

Mon 31st Oct

Beacon Seniors (31stOct-4thNov)

Sat 5th Nov

Wed 9th Nov

Sat 12th Nov

Torbay Congress (11-13th)

Wed 16th Nov

Sat 19th Nov

19/20th^

World Seniors (18th Nov-1st Dec)

Wed 23rd Nov

World Seniors (18th Nov-1st Dec)

Sat 26th Nov

26/27th*

World Seniors (18th Nov-1st Dec)

Wed 30th Nov

Sat 3rd Dec

Dorset Congress (2nd-4th)

Sun 4th Dec

Plymouth Rapidplay

Wed 7th Dec

London Chess Classic (7th-19th)

Sat 10th Dec

Gloucester v Devon (1st team only)

London Chess Classic (7th-19th)

Wed 14th Dec

London Chess Classic (7th-19th)

Sat 17th Dec

London Chess Classic (7th-19th)

Wed 21st Dec

Sat 24th Dec

Christmas

Sat 31st Dec

HASTINGS (28th Dec-5th Jan)

2017

HASTINGS (28th Dec-5th Jan)

Wed 4th Jan

HASTINGS (28th Dec-5th Jan)

Sat 7th Jan

Wed 11th Jan

Sat 14th Jan

14/15th

Sun 15th Jan

Graded Inter-area Jamboree

Wed 18th Jan

Sat 21st Jan

Wiltshire v Devon (2nd team only)

Wed 25th Jan

GIBRALTAR (24th Jan-2nd Feb)

Sat 28th Jan

GIBRALTAR (24th Jan-2nd Feb)

Wed 1st Feb

GIBRALTAR (24th Jan-2nd Feb)

Sat 4th Feb

Wed 8th Feb

Sat 11th Feb

11/12th

Wed 15th Feb

Sat 18th Feb

Wed 22nd Feb

Sat 25th Feb

Devon v Somerset (1st & 2nd team)

Wed 1st Mar

Sat 4th Mar

4/5th^

Wed 8th Mar

Sat 11th Mar

East Devon Congress (10-12th)

Wed 15th Mar

Fri 17th Mar

DCCA Meeting

EUROSENIORS TEAM (17-25th)

Sat 18th Mar

18/19th*

EUROSENIORS TEAM (17-25th)

Wed 22nd Mar

EUROSENIORS TEAM (17-25th)

Sat 25th Mar

WECU Executive Meeting

EUROSENIORS TEAM (17-25th)

Wed 29th Mar

Sat 1st Apr

Teignmouth Rapidplay?

Wed 5th Apr

Sat 8th Apr

Wed 12th Apr

Sat 15th Apr

WECU Congress (14-17th)

Wed 19th Apr

Sat 22nd Apr

Wed 26th Apr

Sat 29th Apr

29/1st

Sat 6th May

Sat 13th May

Frome (12/5-14/5)

Sat 20th May

U180 Qtr Final

Sat 3rd June

WECU Council Meeting

Sat 10th June

U180 Semi Final

Fri 16th June

DCCA AGM

Sat 1st July

U180 Final

1st/2nd Oct is Radpidplay 4NCL

*3rd & 4th div only. ^1st & 2nd div only.

 

 

 

Devon Individual Championship

Last updated on 17 Jul 2016

 

The tables below summarise the match results in each competition.

 

Devon Championship

31 Jan 2016: Tim Paulden 1-0 Steve Martin

20 Feb 2016: John Stephens 0-1 Steve Martin [DEFAULT]

20 Mar 2016: Tim Paulden 0.5-0.5 Lorenz Hartmann

07 May 2016: Lorenz Hartmann 1-0 John Stephens

15 May 2016: John Stephens 0.5-0.5 Tim Paulden

05 Jun 2016: Steve Martin 1-0 Lorenz Hartmann

Name JS LH TP SM Total
John Stephens X 0 0.5 0 0.5
Lorenz Hartmann 1 X 0.5 0 1.5
Tim Paulden 0.5 0.5 X 1 2
Steve Martin 1 1 0 X 2

There will be a tie-break playoff between Steve Martin and Tim Paulden.

Devon Championship Final

17 Jul 2016: Steve Martin 1-0 Tim Paulden

Steve Martin wins the DCCA Devon Championship 2015/16.

Intermediate - Group A

03 Nov 2015: Marcus Gosling 1-0 Matt Best

16 Nov 2015: Trefor Thynne 1-0 Matt Best

10 Dec 2015: Trefor Thynne 1-0 Robert Wilby

15 Dec 2015: Robert Wilby 0-1 Nathan Mills

24 Jan 2016: Nathan Mills 0-1 Marcus Gosling

23 Feb 2016: Matt Best 1-0 Nathan Mills

28 Feb 2016: Marcus Gosling 0-1 Robert Wilby

10 Mar 2016: Matt Best 1-0 Robert Wilby

19 Mar 2016: Trefor Thynne 0.5-0.5 Marcus Gosling

24 Mar 2016: Nathan Mills 0.5-0.5 Trefor Thynne

Name TT MB NM MG RW Total

Trefor Thynne

X

1

0.5

0.5

1

3

Matt Best

0

X

1

0

1

2

Nathan Mills

0.5

0

X

0

1

1.5

Marcus Gosling

0.5

1

1

X

0

2.5

Robert Wilby

0

0

0

1

X

1

Trefor Thynne wins Group A and qualifies for the final.

Intermediate - Group B

17 Nov 2015: Ivor Annetts 0-1 Matthew Wilson

03 Jan 2016: Bill Ingham 0.5-0.5 Ivor Annetts

24 Jan 2016: Vignesh Ramesh 1-0 Bill Ingham

04 Feb 2016: Ivor Annetts 0-1 Vignesh Ramesh

20 Apr 2016: Matthew Wilson 0-1 Vignesh Ramesh [DEFAULT]

Name MW BI IA VR Total
Matthew Wilson X   1 0 1
Bill Ingham   X 0.5 0 0.5
Ivor Annetts 0 0.5 X 0 0.5
Vignesh Ramesh 1 1 1 X 3

Vignesh Ramesh wins Group B and qualifies for the final.

Intermediate Final

31 May 2016: Vignesh Ramesh 0-1 Trefor Thynne

Trefor Thynne wins the DCCA Intermediate 2015/16.

Minor - Group A

17 Nov 2015: David Archer 1-0 Nicky Bacon

01 Dec 2015: Lee James 0-1 John Ariss

12 Jan 2016: Tony Tatam 1-0 Lee James

18 Jan 2016: David Archer 0.5-0.5 Tony Tatam

25 Jan 2016: John Ariss 0-1 Tony Tatam

25 Jan 2016: Lee James 0-1 David Archer

23 Feb 2016: Tony Tatam 0-1 Nicky Bacon

12 Apr 2016: John Ariss 0.5-0.5 David Archer

Name DA NB JA TT LJ Total
David Archer X 1 0.5 0.5 1 3
Nicky Bacon 0 X   1   1
John Ariss 0.5   X 0 1 1.5
Tony Tatam 0.5 0 1 X 1 2.5
Lee James 0   0 0 X 0

 

 

David Archer wins Group A and qualifies for the final.

 

 

Minor - Group B

27 Oct 2015: Mark Cockerton 1-0 Reece Whittington

16 Nov 2015: Michael Dow 0.5-0.5 Wilf Taylor

09 Jan 2016: Mark Cockerton 1-0 Michael Dow

10 Jan 2016: Reece Whittington 1-0 Michael Dow

27 Jan 2016: Wilf Taylor 0.5-0.5 Mark Cockerton

Name RW WT MC MD Total

Reece Whittington

X

 

0

1

1

Wilf Taylor

 

X

0.5

0.5

1

Mark Cockerton

1

0.5

X

1

2.5

Michael Dow

0

0.5

0

X

0.5

 

Mark Cockerton wins Group B and qualifies for the final

 

Minor Final

12 May 2016: Mark Cockerton 0-1 David Archer

David Archer wins the DCCA Minor 2015/16.

 

Ladies Championship

15 Dec 2015: Hazel Welch 0-1 Jacquie Barber-Lafon

14 Jan 2016: Derry Ariss 0-1 Nandaja Narayanan [DEFAULT]

09 Feb 2016: Jacquie Barber-Lafon 1-0 Derry Ariss

19 Mar 2016: Nandaja Narayanan 1-0 Hazel Welch

21 Apr 2016: Jacquie Barber-Lafon 0-1 Nandaja Narayanan

Name JBL NN HW DA Total
Jacquie Barber-Lafon X 0 1 1 2
Nandaja Narayanan 1 X 1 1 3
Hazel Welch 0 0 X   0
Derry Ariss 0 0   X 0

 

Nandaja Narayanan wins the DCCA Ladies Championship 2015/16.

 

Board Inter-Area Jamboree 2016 (Exmouth)

17th January 2016

1 S1 Mackle, Dominic 207 1 - 0 W1 Levy, Steven 177
2 W2 Quinn, Martin 159 ½ - ½ E1 Bartlett, Simon 167
3 E2 Annetts, Ivor S 151 1 - 0 S2 Wilson, Matthew R 159
4 S3 Ingham, H William 158 1 - 0 E3 Scott, Chris J 149
5 E4 Hunter, Kelvin 130 0 - 1 W3 Stinton-Brownbridge, MH 158
6 W4 Butland, Nick J 155 ½ - ½ S4 Brooks, Paul 158
7 S5 Kinder, Andrew S 151 1 - 0 W5 Wilby, Robert G 142
8 W6 Archer, David J 138 1 - 0 E5 Palmer, Edward John 124
9 E6 Marjoram, William T 115 1 - 0 S6 Ramesh, Vignesh 144
10 S7 Taylor, Wilfred RP 131 1 - 0 E7 Scholes, Richard A 111
11 E8 Jenkins, Geoffrey J 106 0 - 1 W7 Hodge, Nicholas A 131
12 W8 O'Brien, Megan E 126 1 - 0 S8 Cockerton, Mark J 117
13 S9 Narayanan, Nandaja 109 0 - 1 W9 Wilkinson, Ben R 124
14 W10 McConnell, Phil J 115 ½ - ½ E9 Maber, Martyn J 103
15 E10 Blake, Simon 101 ½ - ½ S10 Blackmore, Joshua P 101
16 S11 Wilkes, Samuel L 100 1 - 0 E11 Haines, Matthew A 95
17 E12 Thorpe-Tracey, SF 94 ½ - ½ W11 Dean, John E 112
18 W12 Tatam, Anthony 105 1 - 0 S12 Lockett, Bracken 66

 

INTER-Area Jamboree - Teams
West Devon South Devon East Devon
W1 Levy, Steven 177 0 S1 Mackle, Dominic 207 1 E1 Bartlett, Simon 167 ½
W2 Quinn, Martin 159 ½ S2 Wilson, Matthew R 159 0 E2 Annetts, Ivor S 151 1
W3 Stinton-Brownbridge, Michael H 158 1 S3 Ingham, H William 158 1 E3 Scott, Chris J 149 0
W4 Butland, Nick J 155 ½ S4 Brooks, Paul 158 ½ E4 Hunter, Kelvin 130 0
W5 Wilby, Robert G 142 0 S5 Kinder, Andrew S 151 1 E5 Palmer, Edward John 124 0
W6 Archer, David J 138 1 S6 Ramesh, Vignesh 144 0 E6 Marjoram, William T 115 1
W7 Hodge, Nicholas A 131 1 S7 Taylor, Wilfred RP 131 1 E7 Scholes, Richard A 111 0
W8 O'Brien, Megan E 126 1 S8 Cockerton, Mark J 117 0 E8 Jenkins, Geoffrey J 106 0
W9 Wilkinson, Ben R 124 1 S9 Narayanan, Nandaja 109 0 E9 Maber, Martyn J 103 ½
W10 McConnell, Phil J 115 ½ S10 Blackmore, Joshua P 101 ½ E10 Blake, Simon 101 ½
W11 Dean, John E 112 ½ S11 Wilkes, Samuel L e100 1 E11 Haines, Matthew A 95 0
W12 Tatam, Anthony 105 1 S12 Lockett, Bracken 66 0 E12 Thorpe-Tracey, Stephen F 94 ½
    1642 8     1635 6     1457 4

 

 

Team Quick-Play:              Newton Abbot           18th October 2015

Report and results

The popular DCCA annual team quick-play  competition  took place on Sunday 18th October at the Courtenay Centre, Newton Abbot which has been the venue for some years now for this  enjoyable and friendly event.  Encouragingly, the entry was up by two to ten teams this year although there were conspicuous absentees in Teignmouth, Plymouth, Torquay and Barnstaple among others.  Years ago this event attracted over 20 teams with some clubs turning out 3 teams – so there is plenty of scope for further recruitment.

The three team trophies available for competition were the Thomas Trophy (no grade limit), the Hodge Cup (teams under 600 grade in total) and the Graded Cup (teams under 450 grade in total). It soon became clear that the strong Exmouth team with all four players graded over 170 were likely to come out on top and so it proved although they did only draw 2-2 with Newton Abbot “A”.   There was a close battle for the under 600 cup with Exeter “A , calling themselves the Honeybadgers, pipping Newton Abbot. The under 450  cup also went to the Exeter club with the “B” team (the Honeymonsters)  coming out on top. There were three junior teams, an encouraging sign and Torquay Boys’ Grammar School made the best score of these.

The best individual score of 5 ½ out of 6 was made by Jonathan Underwood of Exmouth and Joshua Blackmore an up-and-coming  junior member of the Newton Abbot “A” team. Underwood won the trophy because he played on a higher board.

A very enjoyable afternoon gave Devon’s chessplayers an opportunity to mix with friends and rivals from other clubs. Excellent refreshments were provided  by Devon Ladies’ Champion Jacquie Barber-Lafon of the host club, ably assisted by Angela  Susevee from Sidmouth.

Let us aim to further increase the entry to this popular event for 2016!

Results appear  below:

 

Trefor Thynne

General Secretary. DCCA

19.10.15

 

DCCA TEAM QUICK-PLAY 18.10.15: Results

1st  EXMOUTH EAGLES                   20 ½                   Thomas Trophy

2nd Tiverton Titans                         17

3rd Exeter A                                     14 ½                  Hodge Cup

4th Exeter B                                     14  ½                 Graded Cup

5th Newton Abbot A                       14

6th Exmouth Egrets                         11

7th Torquay Boys’ G.S.                    9½                   Best junior team

8th=  Newton Abbot B                    9       

8th=  Sidmouh Juniors                    9

10th Exeter School                          1

Exmouth Eagles team: John Stephens, Jonathan Underwood, Steve Martin, Oliver Wensley

Individual trophy: 1st Jonathan Underwood    (Exmouth Eagles)  5 ½

                                   2nd Joshua Blackmore         (Newton Abbot A) 5 ½

(Underwood awarded trophy as played on higher board)

 

 

Trefor Thynne

21.10.15

 

 

For rules and advice on entry to DCCA tournaments download document.

Club Affiliation, Leagues and Knock-out Entry Fees 2015/16 Season

*Club Affiliation Fee: Large £86, Medium £43, Small £21.50.  See Affiliation Fees schedule for your Club size.                                                                                                                         

Club Name

 

 

Fixture Co-ordinator

 

 

Venue

 

 

 

 

Email address

 

Telephone

 

 

 

Address

 

 

 

£

 

I enclose a cheque made payable to “Devon County Chess Association” for the Sum of -  

 

Signed................................................................................        Date.……………………………..

 

Send to: Alan Brusey, 30, Netley Road, Newton Abbot. TQ12 2NG

 

A copy of the above form can be downloaded HERE

Champion of Champions

Thomas Winter-Wood Shield Trophy - 2015

 

First Round

By Sunday 26th July

Semi Final

By Sunday 23rd

 August

Final

By Wednesday 23rd September

Champion of Champions Winner

 

 

Steve Dean (w)

    SD½-½JR, JR 1-0 SD

Jack Rudd (b)

 


 

Tim Paulden (w)

    TP½-½AB, AB 0-1 TP

Alan Brusey (b)

 

 

Jack Rudd (away)

 

                 JR 0 – 1 TP

 

Tim Paulden (home)

 

 

 

 

 

Tim Paulden (home)

 

 

 

 

 

 

 

 

Dennis Cowley (away)

 

 

 

 

 

 

 

 

 Tim Paulden

Game Here

 

 

Dennis Cowley (w)

                                1-0

Plamen Sivrev (b)

 

 

 

Dennis Cowley (away)

 

DC½-½BH, BH½-½DC, DC 1-0 BH

 

Brian Hewson (home)

 

 
 

 

Kevin Hurst (w)

  KW½-½BH, BH 1-0 KH

Brian Hewson (b)

 

 

                                                              Aug ECF grade   ECF Member   Telephone                 Email

Jack Rudd.              Barnstaple                    224                 Gold           01237 475185      JackKelshallRudd@aol.com

Kevin Hurst              East Budleigh               191                  Gold           07815 148445       hurst1@live.co.uk

Plamen Sivrev          Plymouth                      187                 Silver         07414 675998      psivrev@yahoo.com

Tim Paulden.           Exeter                          185                  Gold          07809 464639      timojito@hotmail.co.uk

Alan Brusey             Teignmouth                  176                  Gold          01626 356868      alanbrusey@yahoo.com

Brian Hewson.         Tiverton                       174                  Gold          01363 866815      brianhewson@hotmail.co.uk

Steve Dean             Seaton                         167                Gold          01297 22788        stevenkdean@btinternet.com

Dennis Cowley         Torquay                       159                 Silver         01803 524788      dennisrcowley@yahoo.c.uk

 GAMES RECEIVED TO DATE HERE

Please note:

(a)  Seeding: The four highest graded players in the draw are seeded.

 

(b)  Game Arrangements: Dates, times and venues should be mutually agreed. Please let me know by email when arranged. The above pairings for the first round indicate that the player with black is the home player and responsible for the initial contact. For the semi final and final the home player indicated should make contact with the away player and toss for colour on the day. Games may be played at an intermediate neutral venue if both players are in agreement.

The Teignmouth Chess Club meet throughout the summer and the Alice Cross Centre may be used as a venue. Starts at 7 p.m. and will stay open until all games are completed. If you wish to use the Centre please let Ray Chubb know in advance.

 

(c)  Replays:  In the event of a replay, colours are reversed and it is expected that the home player in the first game should be prepared to travel for the 2nd.  It is difficult to legislate on this point, as individual circumstances vary so much, but it is hoped that goodwill and common sense will prevail. A willingness to travel was understood as a condition of entry.

 

(d)  Rate of Moves: The rate of moves is 40 moves in 100 minutes plus 20 minutes for the rest of the game - the standard rate for DCCA games.

 

(e)  Game Score (Duplicate Score Sheets): Games will be posted on the ChessDevon web site. Duplicate score sheets for your games are available on request. By mutual agreement, one or both players should provide, within 3 working days of the game, their game score. If hand written, legible and checked and duly signed. Alternatively and much preferred an Emailed copy: - typed in score sheet or entered into a Chess database.  If you can offer some analysis as well, so much the better.

 

(f)    Competition Timetable: It would facilitate the smooth-running of the competition if fairly prompt starts could be made to each round, as there could be several replays in some cases, and the ultimate deadline is the DCCA Autumn meeting on Friday 25th  September, at which the presentation of the Thomas Winter-Wood Shield to the winner will be made.

Brian Hewson (DCCA temporary competition organiser)

01363 866815   4 Drakes Meadow, Cheriton Fitzpaine, Crediton, Devon EX17 4HU

brianhewson@hotmail.co.uk

 

 

Results Devon County Chess Association Leagues 2015 16

 

BREMRIDGE

Issue 10: 23 April 2016

 

Club

Played

Won

Drawn

Lost

For

Against

Points

Exmouth

4

3

1

 

18.5

5.5

7

Tiverton

4

3

 

1

12.5

11.5

6

Newton Abbot

4

2

 

2

13.5

10.5

4

Exeter

4

1

1

2

11.5

12.5

3

Teignmouth

4

 

 

4

4

17

0

 

Completion Date

Home

Away

 Games

Result

1st November

Tiverton

Exeter

 Here

4-2

7th November

Newton Abbot

Exmouth

 Here

2.5-3.5

5th December

Newton Abbot

Teignmouth

 

5-1

9th January

Exmouth

Tiverton

Here 

6-0

23rd January

Exeter

Newton Abbot

 Here

2-4

27th February

Teignmouth

Tiverton

 HERE

1.5-4.5

27th February

Exeter

Exmouth

 

3-3

2nd April

Exmouth

Teignmouth

 

6-0

16th April

Tiverton

Newton Abbot

 HERE

4-2

16th April

Teignmouth

Exeter

HERE 

1.5-4.5

 

 

Team Contact

E-mail

Telephone

Newton Abbot

Trefor Thynne

tthynne@tbgs.torbay.sch.uk

01626 337876

07770 419420

Tiverton

Brian Hewson

brianhewson@hotmail.co.uk

01363 866815

Exmouth

Robert Jones

Jones_r53@sky.com

01395 223340

Exeter

Sean Pope

Sean.pope1@blueyonder.co.uk

01395 436420

Teignmouth

Norman Tidy

None

01803 873595

07972699535

 

Mamhead

 

 

Played

Won

Draw

Lost

For

Against

Points

Tiverton

4

2

2

 

9

7

6

Newton Abbot

4

2

 

2

9

7

4

Exmouth

4

1

2

1

7.5*

7.5

4

Teignmouth

4

1

1

2

7.5

8.5

3

Barnstaple

4

 

3

1

6

10

3

 

Completion Date

Home

Away

Match date

Result

Games

 

Exmouth

Barnstaple

14th November

1.5*-1.5

HERE

 

Barnstaple

Tiverton

5th December

2-2

HERE

 

Teignmouth

Newton Abbot

19th December

3-1

HERE

 

Barnstaple

Teignmouth

9th January

2-2

HERE

 

Newton Abbot

Exmouth

30th January

3-1

 

 

Tiverton

Teignmouth

30th January

2.5-1.5

HERE

 

Exmouth

Tiverton

13th February

2-2

HERE

 

Newton Abbot

Barnstaple

19th March

3.5-0.5

 

 

Teignmouth

Exmouth

19th March

1-3

 

 

Tiverton

Newton Abbot

23rd April

2.5-1.5

 

 

*Match score 2.5-1.5, 1 point deducted for ineligible player 

 

Team Contact

E-mail

Telephone

Exmouth

Oliver Wensley

oliverwensley@hotmail.co.uk

01395 272332

07792 147389

Teignmouth

Alan Brusey

alanbrusey@yahoo.com

01626 364331

Barnstaple

Stephen Clarke

stephenclarke2586@btinternet.com

01271 858371

Newton Abbot

Andrew Kinder

Ask.27@btinternet.com

01548 810750

Tiverton

Brian Hewson

brianhewson@hotmail.co.uk

01363 866815

 

Schofield

Club

Played

Won

Drawn

Lost

For

Against

Points

Newton Abbot

3

3

 

 

10

2

6

Teignmouth

3

1

1

1

4.5

7.5

3

Tiverton

3

1

 

2

5

7

2

Barnstaple

3

 

1

2

4.5

7.5

1

 

  Team Contact

E- Mail

Telephone

Tiverton

Brian Hewson

brianhewson@hotmail.com

01363 866815

Teignmouth

Ray Chubb

ray.chubb@care4free.net

01626 888245

Newton Abbot

Wilf Taylor

l.taylor@madasafish.com

01626 859365

Barnstaple

Stephen Clarke

Stephenclarke2586@btinternet.com

01271 858371

 

Completion Date

Home

Away

Match Date

Result

Games

 

Tiverton

Barnstaple

23rd January

2.5-1.5

 

 

Newton Abbot

Teignmouth

13th February

4-0

 

 

Barnstaple

Newton Abbot

20th February

1-3

HERE

 

Teignmouth

Tiverton

20th February

2.5-1.5

 

 

Newton Abbot

Tiverton

19th March

3-1

 

 

Teignmouth

Barnstaple

30th April

2-2

 

Issue 9: 6 April 

Moyle

Issue 10: 23 April 2016

 

 

Played

Won

Draw

Lost

For

Against

Points

Newton Abbot

4

3

1

0

12.5

3.5

7

Barnstaple

4

2

1

1

8

8

5

Teignmouth

4

1

2

1

6.5

9.5

4

Tiverton

4

1

1

2

7.5

8.5

3

Exeter

4

0

1

3

5.5

10.5

1

 

Date

 Home

Away 

 

Result 

31st October

Barnstaple

Teignmouth

 

2-2

31st October

Tiverton

Exeter

 

2.5-1.5

7th November

Exeter

Barnstaple

 

0.5-3.5

7th November

Teignmouth

Newton Abbot

 

0-4

23rd January

Exeter

Teignmouth

 

1.5-2.5

6th February

Tiverton

Newton Abbot

 

1.5-2.5

12th March

Barnstaple

Tiverton

 

2.5-1.5

2nd April

Newton Abbot

Exeter

 

2-2

16th April

Newton Abbot

Barnstaple

 

4-0

16th April

Teignmouth

Tiverton

 

2-2

 

 

Team Contact

E-mail

Telephone

Exeter

John Maloney

j.maloney@exeter.ac.uk

01392 425100

Tiverton

Stephen Thorpe-Tracey

Thorpe-tracey@hotmail.co.uk

01884 841864

Barnstaple

Stephen Clarke

stephenclarke2586@btinternet.com

01271 858371

Newton Abbot

Trefor Thynne

tthynne@tbgs.torbay.sch.uk

01626 337876

Teignmouth

Alan Webster

alanfwebster@hotmail.com

01626 772423

 

 

Newman (Rapidplay)

 

Club

Played

Won

Drawn

Lost

For

Against

Points

Tiverton

4

2

 

2

17.5

14.5

4

Seaton

4

2

 

2

17

15

4

Exmouth

4

2

 

2

11.5*

18.5

4

 

Completion Date

Home

Away

Match Date

Result

 

Exmouth

Seaton

15th November

4*-2

 

Seaton

Tiverton

23rd November

5-3

 

Tiverton

Exmouth

13th January

6.5-1.5

 

Tiverton

Seaton

10th February

4.5-3.5

 

Exmouth

Tiverton

9th March

4.5-3.5

 

Seaton

Exmouth

13th April

6.5-1.5

 

* Match score 6-2, 2 points deducted for ineligible player

 

Club Team Contact E-Mail Telephone

Tiverton

Jon Duckham

Jon.duckham@aol.com

01884 840665

07815 303383

Exmouth

Mark Abbot

markusabbott@hotmail.com

01395 272439

08456 011133

Seaton

Steve Dean

stevenkdean@btinternet.com

01297 22788

 

PETER ROOKE KNOCK-OUT
Semi-Final Final Newton Abbot

Games Here

Newton Abbot         Games Here Newton Abbot
Exeter
Teingmouth 3½     Games Here Tiverton
Tiverton       4½